Служба заштите и спашавања општине Беране богатија je за најсавременији термални дрон и комуникациони тетра систем са двије фиксне и седам ручних радио станица.
Ова опрема је обезбијеђена у оквиру прокограничног пројекта ФОРС Монтенегра „Непогоде не познају границе“ и вриједна је 13.557 еура.
Представници НВО „ФОРС Монтенегро“ посјетили су Службу заштите и спашавања Општине Беране и уручили ову донацију. Уз то, донирали су заштитну и комуникациону опрему Службама заштите из Андријевице, Петњице, Рожаја, Плава и Гусиња, која је набављена у оквиру истог пројекта.
Предсједник Општине Беране, Вуко Тодоровић, казао је да је ово примјер како се, упркос тешкој ситуацији, заједничким снагама може постићи нешто добро. Он је истакао да су набавком ове опреме створени услови за ефикаснији рад и лакшу комуникацију унутар Службе заштите и спашавања.
“Сигуран сам да је ова опрема била потребна спасиоцима и да је завршила у правим рукама. Као локална управа, у наредним годинама ћемо обезбјеђивати много већа средства за њих и надам се да ћемо имати подршку наших пријатеља из ФОРС Монтенегра који је, реализацијом бројних пројеката, пуно тога доброг донио општинама на сјеверу. Износ од 140.000 еура, који је кроз пројекат ФОРС Монтенегра, уложен у службе заштите на сјеверу државе је изузетно значајан. Сигурно да то не задовољава све потребе али ћемо се потрудити да у наредним годинама та средства буду значајнија, јер спасиоци ризикују своје животе да би спасили друге људе или материјална добра, тако да од свих нас заслужују много већу пажњу и боље услове за рад”, рекао је Тодоровић.
Директор Форс Монтенегра, Веселин Штурановић, казао је да набављена опрема укључује ватрогасна одијела, обућу, кациге, рукавице, водене пумпе, сува одијела, дрон са термалном камером, систем радио везе…
“Укупна вриједност набављене опреме износи 102.552 еура без ПДВ-а, а опредијељена је за службе заштите и спашавања у општинама Андријевица, Бар, Беране, Гусиње, Петњица, Плав, Рожаје и Улцињ. Претходно је, кроз исти пројекат, Заводу за хидрометеорологију и сеизмологију Црне Горе обезбијеђена опрема вриједности 38.000 еура, тако да је укупна вриједност набављене опреме 140.552 еура, без ПДВ-а. Циљ пројекта “Непогоде не познају границе 2” је јачање капацитета људи, институција и служби који се баве пословима заштите и спашавања, за смањење ризика од катастрофа, кроз едукацију и подизање нивоа свијести грађана, модернизацију опреме и унапређење сарадње у циљном подручју”, истакао је Штурановић.
Он је нагласио да главне активности пројекта, поред набавке опреме, укључују прекограничне обуке, теренске вјежбе и радионице за запослене у службама и институцијама које се баве заштитом и спашавањем, конференцију о јачању система заштите и спашавања, обуке везане за прогнозирање и систем раног упозорења, кампању информисања становништва о ризицима од поплава, пожара и смањењу ризика од непогода, радионице за ученике основних и средњих школа, вјежбе евакуације и др.