Институт за стандардизацију Црне Горе (ИСМЕ) је 28. марта 2024. године у хотелу Хилтон, кроз пројекат ИПА 2020 Повећање капацитета институција надлежних за хармонизацију и имплементацију ЕУ законског оквира у области конкурентности и иновативности, организовао панел дискусију на тему „Стандард ИСО 18091 као алат за развој друштвено одговорне и одрживе локалне заједнице”. Стандард ИСО 18091 је путоказ за органе локалне управе у циљу организовања и фокусирања на унапређење пословања у функцији задовољног грађана, са једне стране, а са друге стране испуњавање свих релеватних циљева, регулатива дефинисаних политикама ЕУ и УН. Учешће на Панелу ужео је потредсједник општине Дамјан Ћулафић.

Локалне управе су одговорни испоручиоци јавних друштвених услуга од значаја за већи квалитет живота грађана, односно унапређење амбијента за бизнис и укупну друштвену заједницу. Ако су из било ког разлога активности локалних управа непоуздане у било ком смислу од поштовања датих рокова до квалитета услуге коју пружају грађанима и правним лицима, то у даљем процесу додатно компликује многе друштвене процесе и индукује нове врсте изазова за грађане.

Општи циљ Пројекта је да подржи развој административних капацитета и степена усклађености са правним тековинама Европске уније у области конкурентности и иновација, посебно у областима: услуга, стандардизације, акредитације, конкуренције и државне помоћи, чиме се омогућава Црној Гори да у оквиру релевантних преговарачких поглавља испуни кључне критеријуме за приступање Европској унији.

У улози излагача на догађају је био мр Јанез Фурлан, виши експерт за инфраструктуру квалитета из Републике Словеније (ЕПРД експерт). Као члан Радне групе за правну тековину ЕУ у Републици Словенији, спознао је функционисање инфраструктуре квалитета и стекао искуство у стандардизацији као члан Групе за координацију нотификованих тијела и тијела за стандардизацију, практикујуćи свакодневно као инжењер за усаглашеност пројекте ЦЕ означавања. Учествовао је у бројним пројектима развојне подршке у земљама приступницама подржавајуćи различите заинтересоване стране, укључујуćи и недавно завршени пројекат са Институтом за стандардизацију Цене Горе (ИСМЕ) по питању имплементације ИСО 9001 и усклађивања са смјерницама ЦЕН-ЦЕНЕЛЕЦ-а.

Модератор на округлом столу је био мр Нешко Шћекић (водећи инжењер стандардизације, ИСМЕ), док су у улози панелиста присуствовали: гђа Марија Хајдуковић (генерална директорица Директората за стратешко планирање, Министарство јавне управе); Каћа Ђуричковић (лидерка тима за родну равноправност, УНДП); мр Сања Митровић (секретарка Секретаријата за локални економски развој, Општина Бар); Дамјан Ћулафић (потпредсједник Општине Беране).

На округлом столу усвојени су сљедећи закључци:

-Процес имплементације стандарда 9001 је захтијеван и изазован посао у локалним самоуправама.

-За унапређење ових процеса неопходно је обезбиједити континуирану едукацију. Носиоци ових активности треба да буду: Институт за стандардизацију Црне Горе, Министарство јавне управе Владе Црне Горе и локалне самоуправе.

-Примјена стандарда, посебно ИСО 9001, ИСО 14001, може послужити као добар алат за адекватну реформу локалне управе, као одговор на изазове у испуњавању квалитетне услуге према заинтересованим странама у складу са правилима и политикама ЕУ.

-Суштина институционалне подршке родној равноправности се своди на потребе спознаје да сви треба да имамо једнака права, прилике и слободе, што су темељне вриједности за изградњу праведнијег и просперитетнијег друштва. Родна равноправност представља универзалну вриједност која мјерљиво и на одржив начин доприноси стабилном економском расту и већем квалитету живота грађана.

-Обезбјеђивање финансијских средстава за прилагођавање локалних самоуправа за надоградњу постојећих инфраструктурних потенцијала како би исти могли одговорити новим изазовима.

-Покренути процесе за креирање квалитетније сарадње између локалних управа, кроз бољу комуникацију у циљу размјене знања и искуства