Светислав Стијовић, угледни грађанин, професор Српско- хрватског језика и књижевности, новинар и први уредник Радио Берана, преминуо је јуче у 72. години. Комеморативна сједница поводом његове смрти одржана је данас у 8.00 часова, у Великој сали Општине Беране.
На Комеморативној сједници предсједник општине Беране Вуко Тодоровић је казао да је битка са опаком болешћу једина битка коју је Светислав изгубио:,, У свим другим биткама које је читавог живота водио у професионалној педагошкој и новинарској каријери остварио је велике побједе и резултате који ће остати за анале и за историју овог краја. Ту је несебично давао све од себе и ти професионални домети не смију и не могу бити никада заборављени“.
Говор предсједника Тодоорвића преносимо у цјелости:
,, Ожалоћена породицо Стијовић,
Окупили смо се на овом мјесту да и на овај начин укажемо на велики губитак који је задесио прије свега вас, али и све оне који су познавали нашег драгог Света. Ово је велики губитак и за новинарску заједницу у Беранама, Андријевици и много шире, гдје је Свето оставио неизбрисив траг.
Сви смо знали да се Свето бори са тешком болешћу, али нас је, ипак, јуче у поподневним сатима некако изненадила вијест да је изгубио животну битку у 72. години.
И то је једина битка коју је Свето изгубио. У свим другим биткама које је читавог живота водио у професионалној педагошкој и новинарској каријери остварио је велике побједе и резултате који ће остати за анале и за историју овог краја. Ту је несебично давао све од себе и ти професионални домети не смију и не могу бити никада заборављени.
Светислав Стијовић је рођен у Сеоцу код Андријевице 1952. године, од оца Марка и мајке Милене, рођене Губеринић.
Био је дјечак када се његова породица преселила у Беране, и у овом граду је завршио средњошколско образовање. Након тога је академско знање стицао на Педагошкој академији у Никшићу, гдје је стекао звање професора тадашњег српско-хрватског језика и књижевности.
Једанаест година радио је као просвјетни радник у Петњици, али Свето је желио нешто више од интелектуалног живота, желио је да се остварује као аутентична личност. Зато се придружио колективу, или боље рећи „породици“ чувеног листа „Слобода“, гдје је започео новинарску каријеру. Наставио је путем многих интелектуалаца из овог краја, који су касније постали позната имена у свијету писане ријечи на простору читаве ондашње Југославије.
1992. година ће остати забиљежена као медијски револуционарна у Беранама, јер је тада формиран и почео да ради Радио Беране, у оквиру Информативног центра. Остаће упамћено и записано да је Свето био први и дугогодишњи главни и одговорни уредник, који је око себе имао екипу младих и тек школованих новинара. Њиме предвођени, они су успјели у мисији да Радио Беране постане и до данас остане незамјенљиви глас јавности.
2004. године Свето је прешао у Андријевицу, гдје је са позиције директора, помогао оснивање тог новог радија у лимској долини. И на тој позицији остао је пуних десет година, све до одласка у пензију.
Неизбрисиве новинарске трагове Свето је оставио сарађујући са Радиом Црне Горе, Светигором, некадашњом Политиком експрес, и многим другим медијима.
Био је и познати друштвено спортски радник.
Ожалоћени скупе, тек када изгубимо људе са оваквим професионалним биографијама, постанемо свјесни колико је овај крај дао великана писане ријечи, који некада оду тихо и скоро непримјетно…
Ми смо се данас окупили на овој комемаротивној сједници да одамо почаст Светиславу Стијовићу и да поручимо да његова животна и професионална мисија неће бити заборављена и одлазак не може бити непримјетан. Свето више није међу нама, али ће заувијек остати упамћен по својој људској, професионалној и интелектуалној ширини. Као примјер младим генерацијама новинара.
Остаће у причама оних који су имали ту част да са њим раде, да се са њим друже, да упијају од њега позитивну енергију, било на послу или у кафани која је новинарима друга кућа, остаће у нашим сјећањима, на понос његове супруге Марије, и синова Марка и Младена, унука Симеона и Сергеја, брата Ранка и комплетне породице и племена Стијовић.
Живот то тако изрежира – Свето је преимнуо, а у широј породици истог дана рођено је једно дијете. Ожалоћена породицо, нека вам се на добро враћа“.
Последњи пут јавно је наступио на панелу поводом великог јубилеја, 30 година Радио Берана.
Стијовић је преминуо послије краће болести, у 72.години. Светислав Стијовић биће сахрањен данас, у 15:00 часова на Српском православном гробљу у Беранама.