U Opštini Berane je 10.07.2025. godine održan drugi sastanak projektnog tima sa stejkholderima u okviru projekta Twinning and Engagement in net-zero tRansport tRAnsItioN – TERRAIN, koji se finansira iz programa Interreg IPA ADRION. Pored navedenih učesnika, sastanku je prisustvovao i spoljni ekspert iz oblasti održive urbane mobilnosti, angažovan u okviru projekta kao podrška implementaciji određenih aktivnosti.

Održavanje „živih laboratorija“, odnosno radnih sastanaka, predstavlja interaktivne događaje koji okupljaju predstavnike svih relevantnih sektora za temu održive urbane mobilnosti, pružajući stejkholderima mogućnost da se direktno uključe i aktivno doprinesu planiranju održivih rješenja za urbanu mobilnost u opštini Berane.

U uvodnom dijelu sastanka, projektni tim Opštine Berane predstavio je cilj, očekivane rezultate i benefite projekta, ističući da je opšti cilj projekta doprinos održivoj multimodalnoj urbanoj mobilnosti u jadransko-jonskoj regiji. Predstavljen je i koncept „žive laboratorije“, koji će se koristiti u postupku implementacije projekta. Tim je naglasio da će glavni fokus Radne grupe u narednom periodu biti izrada Plana održive urbane mobilnosti (SUMP). Ovaj strateški dokument biće kreiran u saradnji sa eksternim ekspertom i članovima žive laboratorije u naredne tri godine.

Spoljni ekspert angažovan na projektu predstavio je ključne aspekte teme kroz izlaganje pod nazivom „Uvod u održivu urbanu mobilnost: promjenom saobraćajne politike do boljeg kvaliteta života u Beranama“. Konsultant je učesnicima približio značaj i suštinu Planova održive urbane mobilnosti (SUMP-ova), te ukazao na to šta bi jedan takav plan trebalo da obuhvati u kontekstu Berana.

Kroz zajedničku diskusiju sa učesnicima, na sastanku je poseban akcenat stavljen na identifikaciju ključnih izazova, problema i potreba u opštini, kao i na zajedničko osmišljavanje vizije i ciljeva budućeg razvoja mobilnosti.

U završnici sastanka predstavljen je SUMP ciklus sa pojedinačnim fazama pripreme i najavljeni su naredni koraci u procesu planiranja ovog dokumenta.

Podsjećanja radi, vodeći partner na projektu TERRAIN je Centar za istraživanje i tehnologiju Helas (CERTH) iz Grčke, dok su partneri: Grad Janjina, Grad Bolonja, Univerzitet u Zagrebu – Saobraćajni fakultet, Grad Skoplje, Opština Drač, Regionalna razvojna agencija Južni Banat, Regionalna razvojna agencija ljubljanske urbane regije i Ministarstvo saobraćaja Kantona Sarajevo.

Implementacija projekta počela je 1. septembra 2024. godine, a predviđeno trajanje projekta je 36 mjeseci.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *