Општина Беране једна је од потписница Меморандума о сарадњи, који је јуче потписан од стране свих локалних самоуправа, Заједнице општина Црне Горе и Министарства европских послова. Меморандум има за циљ да омогући бољу информисаност грађана и грађанки о процесу европских интеграција на локалном нивоу. То би посредно требало да доведе до боље искориштености ЕУ средстава, подизања квалитета живота и модернизације услуга и сервиса у општинама.

У Меморандуму се наводи да се близу 70% европског законодавства примјењује на локалном нивоу, због чега је неопходно да, уз Владу која води приступне преговоре, локалне самоуправе буду укључене у њихово планирање и спровођење активности. Министарка европских послова Маида Горчевић је у уводном обраћању потврдила да локалне самоуправе имају неизоставну улогу у процесу европске интеграције и подсјетила да је према њима усмјерен значајан дио финансијске подршке ЕУ.

Амбасадорка Европске уније у Црној Гори Оана Кристина Попа рекла да локалне самоуправе играју кључну улогу у процесу приступања земље европској породици. Она је охрабрила представнике општина да активно укључе своје суграђане и са њима подијеле одговорност за успјешност процеса европских интеграција.

У име Заједнице општина Црне Горе, обратио се предсједник Управног одбора Душан Раичевић. Он је навео да ће се, поред нових обавеза, локалне самоуправе сусрести и са новим шансама које се огледају у коришћењу кохезионих и других фондова, те да прелиминарна процјена да ће Црној Гори након приступања бити доступна и до 10 пута већа средства него сада, представља додатни подстрек да локалне самоуправе ојачају своје тимове за пројекте, како институционално, тако и кадровски, те имају све више технички зрелих инфраструктурних пројеката.

Након уводних обраћања, државни секретар у МЕП-у Бојан Божовић представио је Стратегију информисања јавности о приступању Црне Горе ЕУ 2023-2026, која ће бити основ за спровођење Меморандума.

Божовић је истакао да коришћење средстава из ЕУ фондова на локалном нивоу у Црној Гори представља кључни елемент у постизању одрживог развоја и унапређењу живота грађана, те да су општине у Црној Гори показале висок степен проактивности у коришћењу доступних фондова, посебно кроз програме прекограничне и територијалне сарадње, као и кроз Западно-балкански инвестициони оквир.