Маријета Мојашевић из Канцеларије за младе Општине Беране, присуствовала је округлом столу “Учешће младих у процесима одлучивања у Црној Гори” који је дио регионалног пројекта „Омладински фондови за Западни Балкан и Турску“, којег финансира Европска унија и који води Фондација Ана и Владе Дивац а на ком је НВО Прима партнер и имплементатор у Црној Гори. Округли сто је одржан 24.10.2016. у ПР центру у Подгорици.

„Један од циљева пројекта је да покренемо младе да се информишу о могућностима учешћа у јавном животу и процесима доношења одлука. Младих има у политици, али не тамо гдје се говори о омладинским политикама“, казала је Перовић Ивановић, директорица НВО Прима партнер.

Према њеним ријечима, откад постоји Управа за младе и спорт, овај проблем се рјешава, али је на томе, како је навела, у наредном периоду и даље потребно радити.

„Млади су у последње вријеме врло активни када је у питању политички активизам, али то су на маргинама учешћа и активизма, јер служе као волонтери, за дијељење пропагадног или информативног материјала. То није простор у којем млади доносе одлуке“, истакла је Перовић Ивановић.

Она сматра да глас младих треба да се чује када се говори о потребама и проблемима те популације.

„Кроз овај пројекат желимо мотивисати доносиоце одлука да отворе простор за учешће младих људи. То је кључно, а наша прва адреса је Управа за младе и спорт“, навела је Перовић Ивановић директорица НВО Прима

„Намјера нам је да створимо мрежу омладинских организација из пет земаља које имплеметирају пројекат, а које ће активно пратити положај младих, мјерити степен њиховог учешћа и водити кампање јавног заговарања за промјене омладинских политика по мјери те популације“, појаснила је Перовић Ивнаовић.

Представник Управе за младе и спорт, Крсто Вукадиновић, казао је да је обавеза локалних самоуправа да у наредних шест мјесеци од усвајања националне Стратегије за младе усвоје локалне акционе планове.

“Локалне управе би требале да препознају шта недостаје младима, и да након тога покушамо да нађемо један моменат међусекторске сарадње на локалном и националном нивоу”, навео је Вукадиновић.

Према његовим ријечима, фокус Управе за младе и спорт је отварање омладинских клубова и центара.

Сениор истраживачица на пројекту  “Youth Bank Hub for Western Balkan and Turkey”, Александра Глигоровић, казала је да је у оквиру пројекти спроведено истраживање у Црној Гори, које је показало да јавна управа има успостављене канале за комуникацију са грађанима, али је, како је навела, упитна њихова прилагођености специфичним циљним групама и степена кориштења добијених података, сугестија, коментара.